Umění překládat aneb jak si věci (ne)vyložit

Podívejme se dnes na lidskou komunikaci – na fenomén, který co do složitosti nic jiného ve vesmíru nepředčí. Jakákoli lidská konverzace je složená z mnoha jednotlivých výroků. A každý tento jednotlivý výrok si můžeme převést do třech „jazyků“ neboli překladů.    

Všichni to známe: někdo něco kousavě pronese – tušíme, že do svého sdělení schoval pichlavý osten čehosi, a my, ač ho tam tušíme, se o něj píchneme. Jak je rána hluboká se odvíjí od toho, jak hodně si sdělení vezmeme osobně. Nejbolestivější je pro ty, které jejich světonázor přesvědčuje, že jsou středem vesmíru a všechny události se otáčí kolem nich.  

Tentotýdenní experiment chce inspirovat k rozhodnutí jít opačným směrem: v každé konverzaci, do které tento týden vstoupíte, se spíše upozaďte, čímž se stane lépe čitelná pozice a úhel pohledu toho druhého. Každý výrok typu např. „Teď na Tebe nemám čas!“ se dá přeložit minimálně do těchto dalších významových jazyků:  

a) do „zprávy o nás“ – Překlad by zde mohl znít: „Otravuješ mě!“ Tento způsob překladu nám jde většinou skvěle, je to první, po čem šáhneme, je to nejsnadnější. Tudy tentokrát nepůjdeme.   

b) do „zprávy o řečníkovi„, tedy o osobě, která výrok pronesla. V tomto duchu bychom si mohly výrok přeložit např. takto: „Jsem teď v panice, totálně nestíhám, všechno na mě padá…“ V tomto pohledu mohu spíš než se urazit, mít tendenci druhému raději vyjádřit účast, politovat ho, jak to má těžké. 

c) do „žádosti„, tj. co asi chce výrokem (někdy dost neohrabaně) dosáhnout. Možný překlad by zde mohl být: „Odložme teď naši konverzaci na dobu, kdy nebudu pod tak velkým tlakem“. Když jsme schopni výrok přeložit tímto způsobem, na mysl nám automaticky vytane spíš reakce typu: „Jejej, asi jsem si nevybral správný čas. Přesto dnes tohle potřebuji probrat. Kdy jindy si na mě uděláš sedm minut času?“ 

Zkuste se tento týden dívat na různé mikrokonverzace pod tímto drobnohledem. Sledujte, jaké významové jazyky převážně pro překlad používáte a zkoušejte používat i jazyky ostatní. Ale pozor! Jestli se odhodláte k experimentování, pravděpodobně zaznamenáte změnu i v reakci okolí, tak buďte připraveni na zemětřesení (v tom dobrém slova smyslu)!  

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: