Spí v nás dávní hrdinové?

Proč nás tak fascinují knihy, filmy, seriály, vyprávění… zkrátka příběhy? A proč každého z nás fascinuje jiný žánr a ztotožňujeme se s jinými typy hrdinů? A mění se v tom člověk v průběhu věků?

Příběhy s námi byly od úsvitu lidstva a asi se na tom nic nezmění. Příběhy přetrvávají a jejich protagonisté jsou uloženi někde hluboko v naší DNA.

Lidé rádi v testech hledají, jaký jsou typ – ve víře, že se lépe pochopí nebo že lépe pochopí druhé. Určitě to má v jistém smyslu smysl. Nicméně jakákoli typologie začne pokulhávat v okamžiku, když si začneme všímat, že jsme někdy nějací, ale v jiném kontextu, v jiné situaci, s jinými lidmi… jsme úplně jinačí. Takže já osobně (a spolu se mnou všichni příznivci postmoderních směrů) beru zjednodušující, bohatost světa a lidské duše redukující typologie s velkou rezervou. Jejich praktická užitečnost je vskutku na pováženou.

Archetypy, jak je známe především od C. G. Junga, mohou být také chápány jako „typologie lidské osobnosti“. Ta mi však naopak přijde tuze šikovná. Neříká Vám: „Jsi takový a takový, jsi bod na škále mezi dvěma polaritami“. Naopak nás nabádá, abychom objevili širokou škálu energií v nás, i těch odstínů, které do svého života pouštíme zřídkakdy nebo vůbec ne.  

V kom se nejvíc poznáváte?

V Sirotkovi, jehož snaha je přestát strázně života a jeho heslo je „Život je utrpení“,

v Poutníkovi, který hledá sám sebe a jeho heslo je „Život je dobrodružství“,

v Bojovníkovi, který musí světu dokázat, že má svou cenu, s heslem vepsaným do tváře: „Život je boj“,

v Altruistovi, jeho posláním je rozdat se druhým a razí heslo „Život je oddanost vyššímu dobru“, 

v Nevinném, který chce prostě najít štěstí, s heslem „Život je radost“ anebo

v Kouzelníkovi, jehož snahou je změnit svůj život a jehož mottem je: „Vytvořím svět jaký chci“…

Podrobně popsaných archetypů je samozřejmě mnohem víc, můžete se setkat i s jinými názvy… Ale vyjděme pro jednoduchost z těchto (jak je představuje Carol Pearsonová) – k našemu experimentu nám v této „partě“ bohatě postačí. Pomohou nám uvědomit si bohatost životních cest a strategií, bohatost toho, jak různě se dá k životu postavit. 

Z toho, s kým z výše jmenovaných jste se nejvíc ztotožnili, vám říká, kde zrovna jsme. Ale zamyslete se i nad tím, jaká jiná postava Vás nejvíc přitahuje, od koho se můžete inspirovat, kdo je pro vás hrdinou? To vám pomůže uvědomit si, kde chceme být a před jakým úkolem stojíte. Jaká jiná cesta vás láká, co vám vhání do žil elán nebo přináší do života víc klidu nebo štěstí?

Půjčte si na zkoušku trochu z atributů někoho, koho do svého života zatím moc nezvete. Například vy hodní, vy mírotvorci, půjčte si krapet od Bojovníka, povolejte do zbraně jeho sílu, která se prostě někdy hodí. Nebo vy Bojovníci, kteří se rvete se životem, půjčte si důvěru Nevinného – důvěru v moudrost vesmíru a na chvíli se spolehněte na svou intuici… Využijte oněch sil! Jsou tam, každý z nás je má. Probuďte je a rozviňte ve svém jednání tak, aby se staly součástí vašich možných způsobů uvažování a jednání.

Buďte tedy tento týden pozorní a chopte se každé příležitosti, kdy budete moci nechat jednat například jen „čistého“ Kouzelníka (který elegantně a s pokorou využívá proud života, avšak ve vhodné chvíli dokáže aktivně zasáhnout a změnit věci tak, že se to oku přihlížejících může jevit jako zázrak).

Zkusit si to, jaké to je být čistým Bojovníkem, čistým Altruistou – a pak hledejte pro Vás nejvhodnější kombinaci – takovou, aby jste to byli nejvíce vy. Protože cesta vývoje je cesta k sobě – ne kamsi vpřed a daleko. Je to cesta ve skutečnosti úplně opačná.

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: