Je můj partner mimo?..zemšťan?

Jak jsem slíbil v minulém článku, vydejme se tento týden na výzkumnou výpravu za vzácným exemplářem „ideálního partnerského vztahu“. Nenajdeme jasnější důkaz, že Bůh má skvělý smysl pro humor, než jsou právě partnerské vztahy. Dát dohromady tak odlišné živočišné druhy jako je muž a žena, to je záruka toho, že jestli se Bůh stále dívá, rozhodně se nenudí. Muž a žena… dvě diametrální odlišné chemikálie, které jednou při sloučení třaskají, jindy harmonicky splynou a dokáží vytvářet divukrásné efekty, včetně divu největšího, vzniku nového života.

Co to pro nás znamená? Nu ohromnou výzvu! Znamená to, že vše, co o sobě víme – o našich potřebách, přáních, vnitřních mentálních procesech, naší fyziologii (včetně znalosti o našem prožívání sexu), způsobu komunikace, našich pocitech… že všechno z toho můžeme zapomenout. Ve vztahu k druhému pohlaví je nám to naprosto k ničemu. Je to platné pouze a jen pro naše pohlaví. Můžeme se samozřejmě pokusit o něco z toho se opřít, ale spíš to bude generovat problémy a nedorozumění.

Když nám na dveře Země zaklepe mimozemská civilizace, nezbyde nám, než se navzájem poznávat. Vše, co známe, budeme muset odhodit – to by nás v pochopení toho druhého limitovalo. Budeme se jen snažit proniknout do toho nového světa, pochopit ho a v komunikaci (jestli ji budeme vůbec schopni navázat) hledat cesty k vytvoření světa sdíleného, společného (protože v dialogu dvou světů se zákonitě oba světy mění a přizpůsobují navzájem).

A přesně tohle nás čeká v dnešním experimentu. My máme obrovskou výhodu, že už teď máme s naším partnerem společný jazyk (alespoň v jisté míře) – to věc výrazně zjednodušuje. Jen je třeba ten nástroj zodpovědně použít! To bude tedy náš úkol na tento týden: právě jste zjistili, že žijete s mimozemšťanem a Váš úkol je, aby jste mu dokonale porozuměli.

Zkoumejte, všímejte si, ptejte se! Co potřebuje, aby byl šťastný? Co by chtěl od vás? Jak mu dáváte najevo, co k němu cítíte a jak to poznáte vy? Jak on prožívá to a ono a jak to jde sladit s tím, jak to a ono prožíváte vy?

Samotný projev zájmu o svět druhého dělá divy. Alespoň částečné pochopení světa druhého dělá ještě větší divy. A když v souladu s naším novým pochopení začneme konat, to už pro vyjádření divutvorných dopadů přestávají slova stačit.

Možná to bude dlouhé, možné náročné, někdy matoucí a nepochopitelné. Nicméně to může být při budování vztahu a své rodiny ta nejlepší investice, jakou můžete ve svém životě učinit.

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: