Před Ježíškem za Buddhou (50/18)

Za chvilku tu jsou Vánoce, všichni už se (s větším či menším úspěchem) přelaďujeme na jiné vlny, zeslabujeme náš „hlavní“ přijímač a necháváme vyvstat to něco, co přes vřavu všedního roku moc neslyšíme… Využijme té posvátnosti, která tak nějak visí ve vzduchu, a zkusme ji ještě rozdmýchat, a to vzpomínkou na dětství, na ten intenzivní pocit, který jsme tehdy před Vánoci mívali: oči dokořán, zvědavost, napjaté očekávání, ztišení… Tenkrát jsme si nelámali hlavu, jak je Ježíšek oblečený, jak to může stihnout… Hlavu jsme nějak odložili… a zbylo tam to příjemné tajemno.

My dospěláci už jsme na tento postoj trochu pozapomněli, nicméně máme zase hodně dospěláckých nástrojů, které nám ho pomáhají navodit. Jeden z dnes poměrně známých (aby taky ne, měl ke svému proslavení cca 2,5 tisíce let) je meditace vipassanna neboli meditace všímavosti (nebo také mindfulness – pojem marketingově zajímavý a tedy dobře zobchodovatelný). Je to technika buddhistická, nicméně je tak oproštěná od záležitostí víry, že i ten největší skeptik či ateista dnešní doby proti ní těžko může něco namítat.

Tomuto mentálními postoji všímavé pozornosti se buď můžeme pilně učit z knih, na seminářích nebo na dlouhodobém retreatu, a nebo, a to bude naše cesta, si pouze uvědomíme, že se ho učit nemusíme, že už ho známe.

Jsou to přesně ty (obrazně řečeno) doširoka otevřené oči, postoj plný zvědavosti, pozorné, bedlivé naslouchání… Je to to bezelstné dítě v nás, které když hledá, tak nachází, když poslouchá, tak slyší.

Nic naplat, jako vždy to bude stát nějaký čas a soustředěné zaměření. Tak si najděte v každém dni v tomto týdnu pár minut nerušeného soukromí, a cvičte se ve zvídavém naslouchání všeho, co se ve vás nebo okolo vás šustne (myšlenek, smyslových vjemů, signálů z těla, pocitů…). Nic jiného se od vás nechce – jen pozorovat a divit se.

Můžete pak poznenáhlu s překvapením zjišťovat, že do vašeho života se vkrádá více klidu, více hravosti a radosti, více opravdovosti, více jasnosti a porozumění věcem i životu… Kdo nevyzkouší, neuvěří.

buddhist-1807518_1920

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: