To věčné hledání štěstí (46/18)

Když moje babička vzpomínala na nešťastnější období svého života, vybavila se jí kašna uprostřed vesničky, kam se s dědečkem právě přistěhovali. V kašně pere prádlo ve studené vodě, protože do baráčku, kde bydleli, neměli přivedenou vodu… Byly to úplné začátky, velmi těžké začátky, plné odříkání a ne zrovna plné komfortu…, ale přesto nejšťastnější chvíle života.

To otevírá tu věčnou otázku, co činí člověka šťastným? Kde se ta mrška „muška zlatá“ v našem životě bere a jak jí můžeme do našeho života pozvat?

Při hledání odpovědi nám může být užitečný výzkum vývoje spokojenosti lidí, kteří náhle (např. v loterii) zbohatli. Ihned po nečekané intervenci paní Štěstěny jejich spokojenost samozřejmě vzrostla. Po půl roce se však spokojenost dostává na původní úroveň, a po roce se kupodivu dokonce snižuje. Vysvětlením je prý fakt, že víc peněz, resp. věcí, znamená také mnohem víc starostí… Já osobně si tento efekt vysvětluji po svém: když peníze nemáme, máme alespoň víru, že kdybychom je měli, byli bychom šťastnější. Ona skupina „šťastlivců“ o tuto víru přichází a víru střídá smutná deziluze. Vůbec představa štěstí v budoucnosti nás někdy může dost mást, může to být bludička, na kterou  uspořádáme hon a když ji doženeme, následuje zklamání, protože očekávané štěstí se nedostavilo. Zkrátka představa štěstí není štěstí

Proto se nechme v dnešním experimentu inspirovat, stejně jako moje babička, naší minulostí, tj. reálnými okamžiky, kdy jsme byli opravdu šťastní. Zapátrejme hluboko v naší paměti a vybavme si všechny ty nejšťastnější chvíle, které bychom rádi, aby se opakovaly, aby tu byly stále nebo alespoň často. Prozkoumejme, co v nich bylo, že jsou těmi nešťastnějšími. A poté se vše, co jsme se dozvěděli, pokusme aplikovat do naší přítomnosti – zopakujme to. Proč čekat na štěstí někdy v budoucnosti? Proč ho nemít hned? Myslím, že příjemnější experiment si snad už nemůžeme zadat. Užijte si ho!

sparkles-254263_1920

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: