Jak si vysnít peklo (45/18)

Pro náš tentotýdenní experiment si jako inspiraci půjčíme britský sci-fi sitcom Červený trpaslík. Léta jsem ho neviděl, ale v paměti mi nesmazatelně utkvěl jeden z dílů. Hlavní hrdinové v něm vstoupí do virtuální hry „Lepší než život“, která vám plní všechny sny, vytvoříte a zhmotníte cokoli, na co pomyslíte. Lister a Kocour si dokázali vysnít všechny ty příjemné věci, po kterých kdy toužili… Ovšem Rimmerovi, chudákovi zamindrákovanému, se na mysl začaly drát spíš věci děsivé. Moc stvořit cokoli je příliš svobodná a neohraničená… A protože každá mince má i svou druhou stranu, ukázalo se, že lidský strach dokáže tvořit stejně barvitě jako lidskáání. Za manželku si vysnil zlou ošklivou fúrii, vysnil si kopici dětí, které nedokázal uživit, nadělal si dluhy, honil ho výběrčí daní s kladivem, aby připomněl jeho prstům opožděnou splátku… Nakonec udělá ze hry peklo i všem ostatním.

Možná je to jen sci-fi bláznivá myšlenka, ale nefungují přesně takhle lidské sny? Taky máme volné pole působnosti, nejsme ničím limitovaní, ve snu je vše dovolené, přesto si tam někdy dokážeme nejen plnit přání, ale i projektovat děsivé noční můry. Není to záhada?!

No a já si to dovolím dovést ještě dál. Mám podezření, že dost podobně funguje i náš svět, náš život se vším všudy. Pro někoho to je možná provokativní myšlenka, ale těm nezbývá, než si ji ověřit a vyvrátit ji. A čím jiným než experimentem:

Bedlivě a se zvědavostí pozorujte tento týden svou mysl, aniž byste se jí snažili nějak usměrňovat. Sledujte, co produkuje, jaký druh myšlenek a představ převažuje.. Až budete mít dostatek „dat“, můžete podle nich usuzovat na směr vašeho dalšího osudu. Můžete seznat, že události, vaše nálada, úspěchy nebo neúspěchy, zkrátka všechny ty vnější věci jsou zhmotněním světa vnitřního.

No a jestli se vám tento směr osudu nebude zrovna líbí? Potom bude na vás do produkce vaší mysli trošku šáhnout a poštrachat se v ní. Tok mysli není jako řeka, nemusíme namáhavě kopat nové koryto nebo stavět přehradu, abychom jí dali jiný směr. Vůbec ne. Mysl má možná stejnou sílu jako řeka, ale je mnohem tvárnější. Má se to s ní spíš, jako když se dozvíte, že čekáte přírůstek do rodiny a od té chvíle všude, kam se podíváte, vidíte dámy s outěžkem. Přitom oni tam byly vždycky, jen vaše pozornost, resp. váš zájem, dal důraz v té nekonečné komplexnosti světa na něco jiného. Chcete-li změnit budoucnost, zvykejte si na jiný způsob myšlení, na jiné obsahy mysli, na jinou atmosféru a náladu ve svém vnitřním světě – tj. podrobte mysl tréninku. Stačí jen a) trochu všímavosti, b) trochu cvičení a d) trochu trpělivosti

fantasy-2847724_1920

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: