Jak i malý souček může změnit život (42/18)

Viděli jste už film Po strništi bos? Miluji tam scénu, kdy malý Eda uteče před Škaloudem, který mu chce namlátit, a dědeček Edu na dvorku zastaví: „Pojď sem! Rozsekni to!“, ukazuje na špalík a sekyrku. Eda poslechne, ale sekyrka se ve špalíku zasekne. Dědeček říká: „Je tam souček. A ten je tvrdej. Jak se jmenuješ ty? Taky Souček. Tak nedělej vostudu našemu jménu!

Pohrávám si s představou, že stačí jedna taková zkušenost a život člověka se může začít ubírat radikálně jiným směrem. To vzbuzuje otázku, co vlastně formuje náš život. Mohli bychom říct, že jsou to naše zkušenosti? Jsem si docela jist, že kdybychom někoho poslali na zkoušku prožít život někoho jiného, s veškerými jeho zkušenostmi, stejně bychom na konci dostali úplně jiného člověka. Zkušeností, které za život nashromáždíme, je neuvěřitelně velká hromada, a to naše hlava (nebo chcete-li vědomí) není schopno najednou unést. My si jen vybíráme pár pro nás klíčových zážitků, nějak si je vysvětlíme, utvoříme si nějakou víru o sobě a je na světě naše identita. Někdo jiný by si z té hromady vybral jako zásadní úplně jiné zkušenosti.

Není v tom naprostá svoboda? Ne v tom, kde a komu se narodíme, co na nás osud přichystá, ale co jsme si z toho všeho vzali. Navíc to ukazuje, že co je nějaké, může být i jinaké. Jací jsme dnes, takoví nemusíme být zítra – stačí se jen jinak začíst do naší knihy života.

Experiment tohoto týden tedy zní: ponořme se do naší paměti a hledejme klíčové okamžiky našeho života. Jaké to jsou? Vše, co se nám v současnosti děje a jak to vnímáme, nám může najednou dávat větší smysl. A ti z vás, kteří máte chuť být jiní, být lepší, být se sebou spokojenější, můžete jít ještě dál. Můžete přepsat svůj kód. Můžete v minulosti ještě chvíli zůstat a hledat tam důkazy (třeba jen nepatrné) toho, že takoví, jací chcete být, už jste (ač třeba ne dominantně), že už se sebou máte takovou zkušenost nebo pro to máte předpoklady – dostali jste je ať ze své rodiny nebo od důležitých lidí ve vašem životě, kteří vám dali šanci se to od nich naučit. Víte jak na to!

Že si to v této chvíli nepamatujete jen dokládá to, že člověk bývá zhypnotizován aktuální vírou o sobě natolik, že rezignuje na pátrání v tom obrovském portfoliu svých zkušeností. Tyto silné životní momenty, když je najdeme a vyzvedneme na světlo, mohou být silným impulzem pro změnu v našem životě a mohou nám dovolit, abychom si sebe více vážili.

photo-256887_1920

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: