Pomáhá klobouk přemýšlet? (41/18)

Většinou tak nějak tušíme, jak jsme úspěšní v našem konání. Ale jak efektivně dokážeme přemýšlet?

V systemické „škole“ koučování a supervize chápeme problém nebo téma, které klient přináší, jen jako zástupné. Na něm se může klient naučit právě efektivněji přemýšlet.

V procesu hledání řešení při koučování často začínáme od konce (jak už je asi patrné z předchozích článků): soustředíme se na projektování budoucnosti. Budoucnost je nepopsaný list (kartářky se mnou asi nebudou souhlasit), a my zatím virtuálně, v představách, zato detailně, předvytváříme věcí příští. To samotné někdy stačí pro nalezení řešení či cesty k našemu cíli.

Při kreslení budoucnosti za pomoci základního nástroje, tj. naší mysli, je dobré vědět, že myšlení má různé polohy, různé funkce, že přemýšlení nad tématem má různé fáze. Potíže často nastávají, když tyto fáze smícháme, některou z poloh přemýšlení přeceňujeme, některou vyloučíme úplně…

Pro zpřehlednění tohoto se podívejme na metodu šesti klobouků. Používá se při skupinovém procesu práce na nových projektech, nápadech… Skupina pomyslně střídá klobouky, nikdy si nenasazuje klobouky dva naráz. Když máte bílý klobouk, dáváte na stůl fakta, data, informace, když máte červený klobouk, referujete o vlastních pocitech a emocích s tématem spojených, když máte černý klobouk, dovolíte si otevřít obavy, rizika a možné překážky, žlutý klobouk naopak nastartuje optimizmus a očekávání, zelený klobouk pomáhá generovat nové nápady, oživuje kreativní myšlení a modrý klobouk celý proces tak nějak rámuje, pomáhá vždy na chvilku poodstoupit a pohlédnout na celý proces s nadhledem (co zrovna děláme, jak se nám to daří…).

Zkusme se tedy inspirovat tímto procesem skupinové práce a použijme ho v našem individuálním týdenním experimentu. Vezměte si téma, které nosíte v hlavě, do kterého máte chuť. A postupně a bez přeskakování si nasaďte jeden klobouk po druhém, a vždy pár minut vydržte jen s jedním způsobem přemýšlení o věci.

Jelikož každý z nás svým naturelem vždy inklinuje především k jednomu typu myšlení (já například rád nosím zelený klobouk generující přehršel nápadů a zapomínám na černý, který by mi mohl ušetřit spoustu úsilí s neuskutečnitelnými aktivitami) může nám tento pokus obohatit náš repertoár způsobů myšlení o věcech a zásadně nám usnadnit nebo obohatit život. Tak směle do toho!

human-1411499_1920

Autor článku: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: