Dobrý hospodář s životní energií (40/18)

Každý člověk má určité množství energie, kterou do něčeho investuje. Někdy dobře, někdy méně šťastně… Nepředstavujme si to však jako třeba nějakou cisternu energie, která je nám dána a kterou až vyčerpáme, končíme. To by totiž mohlo znamenat, že bychom měli především odpočívat a šetřit síly nebo naopak všechen náš čas chytře investovat, hnát se bezhlavě za naším cílem a moc se nerozhlížet.

Spíše je zajímavé životní energii vnímat jako podobnou té elektrické – také se nedá moc uskladnit, buď tu prostě je nebo není. Stejně důležité jako kam ji investujeme je, jak ji dokážeme načerpat, tj. jak se umíme zastavit, těšit se z našich výsledků, jak se dokážeme odměnit, jak dokážeme nechat vše být a jen tak si nabíjet baterky, jestli dokážeme dělat věci, které nás baví a nic víc nepřináší…

Lidé se někdy diví, proč nejsou úspěšní. Napadají mě tři hlavní důvody:

1) Nemají jasný cíl. Ne nadarmo se říká: „Když nevíš kam pluješ, žádný vítr ti není dobrý„.

2) A když mají jasný cíl, nějaký svůj velký sen, a přesto se nic neděje? Nic pro to nedělají. Inventurou svého hospodaření s časem mohou zjistit, že ač se nechávají slyšet, že jejich cíle jsou pro ně životně důležité, ve skutečnosti jsou jen na okraji jejich zájmu a ze svého času jim věnují jen zlomek.

3) A co když splnili obě podmínky, tj. ví, co chtějí a dávají tomu hodně…? Lidská mysl a lidské snažení, motivace, obrany.. to je moc složitá záležitost, nejednoznačná, je zde mnoho spodních proudů. Často říkáme, že něco chceme, ale mnohem větší část mysli (ať vědomá či nevědomá) si to ve skutečnosti nepřeje nebo chce zároveň jiné věci, které jsou s tím v rozporu… Je to změť protichůdný sil, jejichž výslednicí je náš život.

Co z toho pro nás vyplývá? Podle mého, dokonale se znát (alespoň natolik, nakolik je to možné). Jen to nám dovolí hospodařit s naší energií bez toho, aniž bychom jí plýtvaly na věci, které ve skutečnosti nechceme, abychom nepádlovali proti proudu, ale naopak využili sílu větru, abychom pluli jedním směrem, nejkratší cestou a nekličkovali nazdařbůh…

Jak na to? Můžeme zkusit jak jinak než experiment. Když připustíme, že výslednicí vnitřních hnacích sil je náš život, můžeme si zahrát na (psycho)matematika, který řeší složitou rovnici a musí na to odzadu. Výsledek známe, tím je náš život – se vším co se nám děje, jak se cítíme, jak se k nám vztahují ostatní.  A z něj se budeme snažit přijít na postup výpočtu: jaké jsou zde proměnné, jaké mají znaménko, kdy se sčítají a kdy odčítají, co rovnici dělí nebo naopak násobí… Jde ta rovnice zjednodušit? Nebo tam něco chybí?

To nám může pomoci získat vhled do našich motivů a samozřejmě tak také zjistíme, zda jsem nebo nejsme dobrými hospodáři s naší životní energií. Přeji hodně vzrušujících zážitků při nalézání jedinečné a neopakovatelné rovnice vašeho života.

buffalo-1822581_1920

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: