Vznešená cesta očůrání (37/18)

Tento týden se v našem zamyšlení dotkneme nelítostného boje dvou odvěkých rivalů: kvality a kvantity. Obě strany mají něco do sebe.

Postavit se na stranu kvality znamená dělat vše naplno, na 100%, opravdově, bez diletantství. Zní to skvěle, vznešeně… A ještě skvělejší by to bylo, kdybychom k tomu navíc měli neomezeně času a energie. Nicméně čas i kapacita našich sil jsou v tomto celkem neoblomní. Proto je omezený i počet věcí, kterým jsme schopni v nám daném čase věnovat svou pozornost. Snaha být ve všem úzkostlivě stoprocentní už nejednomu udělala z života peklo.

A pak tu máme druhou cestu, cestu kvantity. Je to toho tolik, co svět nabízí! Lze zkusit mnoho věcí, využít všech příležitostí, okolo kterých se ostatní jen nevšímavě plahočí… Vždyť spojování věcí dosud nespojených a hledání souvislostí je cesta k úspěchu, ne jednostranná specializace! Pestrost, všestrannost se zde dostává do popředí a hloubka jednotlivostí jim uvolňuje cestu.

Dokážete říct, k jaké straně Vás to více táhne?

Samozřejmě, jako vždy u podobných dilemat, se nám nabízí elegantní řešení v podobě zlaté střední cesty. Ta by na nás ovšem kladla velký úkol hodný odvážného ducha: úkol rozpoznat, v jakých chvílích ubrat na kvalitě (a prostě to očůrat) a kdy ubrat v kvantitě a minimalisticky dělat pouze jednu věc, zato na 100%.

Já osobně smekám před životním uměním plout našimi povinnostmi s minimem úsilí, které šetříme na věci pro nás nejdůležitější. Je to kompetence, která se nám může v životě (a zejména na manažerských pozicích) náramně hodit. Některé věci zkrátka nezasluhují takovou naší péči a jiné naopak.

Proto dnešní experiment zní: učte se v průběhu týdne rozeznávat věci méně důležité, kde byste mohli svůj čas a energii ušetřit, a rozeznávat věci, které pro Vás mají zásadní důležitost a zasloužily by si více Vaší péče. Kdo toto dokáže, teprve potom může se považovati za dobrého hospodáře.

adult-2449725_1920

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: