Dar rozlišení (děkujeme áčkařům) (36/8)

Půjčme si pro náš dnešní experiment modlitbu od Fridricha Öttingera. Vešla ve známost především díky společnosti Anonymních alkoholiků, která si ji před pěknou řádkou let vzala za svou. I nám, kdož máme alkohol plně pod kontrolou (nebo si to aspoň myslíme), by mohlo stát za to se u této modlitby chvilku pozastavit. Jedna z jejích variaci zní:

„Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu,

dej mi pokoru, abych přijal věci, které změnit nemohu

a dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.“

Dlouho jsem si lámal hlavu nad sloučením dvou protichůdných cest: pokorného přijímání všeho, co se člověku děje s vědomím toho, že štěstí člověka je přímo odvislé od toho, nakolik dokáže v životě spíše děkovat nežli prosit (tj. víc být vděčný za to, co má, nežli chtivý toho, co ještě nemá). To ale může člověka vést ke smířené pasivitě až neschopnosti brát věci do vlastních rukou, neschopnosti aktivně se starat o své štěstí, dosíci úspěchu atd. Druhá cesta – a také si určitě vybavíte ze svého okolí její reprezentanty ve své vyhrocené podobě – je víra v to, že „co si neurvu, nebudu mít“ a silou vůle bojuji se sebou a světem o štěstí. Takový lidé mohou být velice úspěšní v oblasti, kterou si vybrali, avšak  někdy se platí za přemíru úsilí velkou cenou. Úspěch v jedné oblasti a „po mně potopa“ v dalších může naši spokojenost značně zkomplikovat, nemluvě o tom, že dosažení kýženého výsledku našeho snažení vůbec nemusí souviset s naším vnitřním pocitem štěstí.

Tato modlitba „Za poskytnutí daru rozlišení“ je krásným vyjádřením řešení tohoto dilematu. Dokáže oba přístupy integrovat, rozevírá člověku širokou škálu možností, jak se zachovat – záleží jen na jeho moudrosti, jakou z nich kdy zvolí tak, aby to byla cesta nejméně namáhavá a nejméně bolestná. Z toho nám vyplývá doporučení na tento týden:

Udělejte si přehled v tom, co:

1) změnit chcete a můžete,

2) poté hledejte všechny zdroje síly, která vám pomůže to změnit

3) a poté to změňte,

4) a dále přehled v tom, co změnit chcete ale nemůžete,

5) hledejte způsoby, jak se s tím smířit, jak najít pokoru,

6) a pak to prostě pusťte

To se jednoduše píše… Nicméně tento způsob hledání nazývá modlitba moudrostí a na té to všechno stojí. Ale kde ji vzít? Je to dar, který někdo dostal a někdo ne, nebo o ni můžeme jenom prosit v modlitbě, jako je tato, nebo se o ni musíme rvát…? To je velké téma, nad kterým můžeme popřemýšlet někdy příště.  

cemetery-783298_1920

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: