Když čas běží, věci se dějí (35/18)

Tento týden se zaměříme na věci, které odkládáme, které leží odstrčené naším vědomím v tmavém rohu naší pozornosti, zato se skvělým nadáním nás strašit. Že se nám do nich nechce může mít řadu důvodů. Nejčastější z nich je, že jsou moc velké, nerozporcované, nevíme, z jaké strany se k nim přiblížit. Je to zkrátka ten příslovečný slon: při představě, že před námi leží úkol spořádat slona, nám dobře u žaludku nedělá.

Zalovte tedy v tmavých rozích svého vědomí a udělejte si seznam těchto recidivujících navštěvovatelů vašeho skladiště odkládaných úkolů. Mohou být dva nebo deset, podle toho, kolik jich tam schováváte. A teď ke každému přiřaďte čas, který jim můžete v tomto týdnu bez větších problémů a pocitů presu věnovat. Může to být čtvrthodinka, hodinka nebo dvě…

A pak si vyberte první úkol nebo projekt a jednoduše pusťte měření času. Mě osobně v tomto směru skvěle slouží internetová aplikace Toodledo nebo použijte Toggl, možností tohoto typu je nepřeberně. Pusťte čas – jakoby mimochodem, bezděčně – bez jakýchkoli předchozích představ. Ty totiž můžou zaktivizovat náš odpor, což vůbec nepotřebujeme. Jde o to tento úvodní paralyzující odpor kujónsky obejít.

Pusťte čas a nechte věci lehce běžet v duchu zvoleného úkolu. Je úplně jedno, jestli budete jen koukat z okna a potichu o tématu dumat, čekat na inspiraci z hůry nebo budete čas věnovat rozdrobování obřího úkolu na menší a menší úkoly nebo se do něj pustíte s té nejradostnější nebo nejjednodušší strany…

Takto elegantně překonáte tu největší bariéru, a tou je „začít“. Pak po čtvrt hodině třeba zjistíte, že začít nebylo tak hrozné, tíha je ta tam, protože už tak nějak víte, co máte dělat a jak to půjde dál… nebo se z neuvědomovaného pohroužení proberete za tři hodiny a zjistíte, že ze slona se stala jen středně rostlá gazela. Ať tak či tak, uvidíte, že věci se dají do pohybu a že Vás to zas tolik sil nestojí.

Až se ohlídnete po týdnu, možná zjistíte, že čas vyhrazený jednotlivým úkolům jste naplnili a výsledný efekt předčil Vaše očekávání nebo jste dokonce čas u některých úkolů mnohonásobně přešvihly, to když jste se dostali do tvořivého rauše nebo za bod zlomu, kdy úkol začíná samospádem sám a přirozeně tendovat ke svému dokončení. Kdo ví.

Přeji hodně objevných zážitků v týdenním experimentu vypořádání se se svými strašáky!

hourglass-708574_1920.jpg

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: