Prošlapujte cestu dějinám (34/18)

Začněme dnes rovnou malým experimentem. Staňte se na chvilku architektem a zkuste nakreslit budovu. Nechte fantazii naprostou volnost. Nechte ji pořádně se rozmáchnout. Protože víte, že je to jen jako a že se podle Vašeho návrhu žádná budova stavět nebude…

A teď se podívejme na výsledek. Pravděpodobně zjišťujete, že se Vaše fantazie i přes úvodní povzbuzení přesto držela trochu při zemi, že jste si při kreslení tvarů a křivek nechali diktovat vědomím toho, co je při současných materiálech a technologii možné, respektovali jste pravděpodobně zákon gravitace, takže je základna budovy širší než její horní části apod.

Ale co takhle nejprve navrhnou bez jakýchkoli omezení a limitů svou představu v její nejodvážnější podobě (vždyť vše se tvoří nejprve v pouhé představě, kde si jako v Matrixu všechna omezení vytváříme sami!) a teprve poté, dlouho poté, hledat způsoby a cesty, jak tuto představu realizovat.

Kdyby ku příkladu Jules Verne šel ve svých představách pouze s dobou, možná by věci jako tank, vrtulník, lety kosmickou lodí nebo skafandr vůbec nevznikly nebo by svět na jejich objevení čekal, až je ve svých knihách „vynalezne“ jiný fantasta. Všechny věci, co kdy člověk stvořil, byly nejprve myšlenkami, velmi konkrétními myšlenkami. To je podmínka jejich vzniku. Fantastové a snílci tak prošlapávají cestu lidským dějinám, protože dovolují ostatním pomyslet na věci, které byly dříve nemyslitelné.

Můžete zkusit znovu ve světle řečeného znovu načrtnout svou budovu, tentokrát ještě vzdálenější od všeho běžného a možného. Anebo si rovnou vezměte projekt, nad kterým zrovna přemýšlíte a buďte fantastou a snílkem a předběhněte dobu. Nedovolte kritické, ustrašené nebo poslušné části mysli, aby vám v téhle vzácné chvíli přistřihávala křídla!

A uvidíme, zda se mezi těmi ztřeštěnými až šílenými myšlenkami nezaleskne něco skutečně hodnotného, co svět do dnešního dne ještě neviděl…

dreams-2904682_1280

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: