Ponořte se do řeky Flow (32/18)

Znáte ten blažený pocit typu: „pro dnešek hotovo“, „to šlo pěkně od ruky“, „dobře já“…? To je na sklonku pracovního dne zadostiučinění pro každého lídra i řadového zaměstnance. Pro někoho je to všední věc (pravděpodobně je to ten, jež zvítězil nad časem a stal se mistrem timemanagementu), pro někoho je to zkušenost zcela neznámá (to si ovšem představit nedokážu, vždyť každý byl jednou dítětem a děti jsou v tomto ohledu mistry), a většina z nás pendluje někde mezi.

V timemanagementu jsou různé aspekty, na které se můžeme soustředit při plnění našich úkolů a které nám buď přinášejí radost nebo nás stresují (tj. na posun v projektu, na počet odfajfkovaných úkolů, na naměřený čas…). To má každý jinak. Proto je velmi užitečné se v tomto ohledu dokonale znát (protože je o poznání příjemnější se z práce radovat, nežli se jí stresovat).

Dnes nám nepůjde o výkon, ale zaměříme se na kvalitativní prožitek právě probíhající činnosti, tj. na pocit Flow – kdy jsme se ponořili do řeky činnosti, jsme jí pohlceni a jen se necháváme vést proudem, s ničím nebojujeme, užíváme si tu jízdu… a přesto všechno, co se nám dostane pod ruku, děláme na 100%.

Pojďme na to koučovacím způsobem, tedy přes naše vlastní, jedinečnou, osobitou zkušenost. Každý z nás zažil den nebo okamžik, který byl přesně takový: kdy pracoval jako čert, ale to si uvědomil až zpětně, když z té řeky vystoupil. V řece prožíval pouze ponoření a radost.

Věnujte v pohodlí Vaše křesla pár okamžiků vzpomínce na tuto zkušenost. Projděte si ji v duchu – s nadhledem i v detailech… Dejte si na čas.

Při mapování zkušenosti zaznamenejte všechny indicie, které Vám pomohou odkrýt, jak to funguje, jak se Vám povedlo tento stav navodit a jak tedy zvýšit pravděpodobnost, že se Vám to zítra, pozítří a další dny podaří znovu.

Přeji vzrušující výzkumnou akci. Myslím, že stojí zato.

splashing-165192_1280

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: