Najděte svého Průvodce (31/18)

Člověk je zvláštní živočišný druh, který byl vždy fascinován příběhy… Příběh je prostředek komunikace, prostředek učení, předávání moudrosti i historie… Novodobým prostředkem vyprávění příběhů je film.

Zkuste si vybavit své tři nejoblíbenější filmy… Troufám si tipnout, že minimálně ve dvou z nich, bude vystupovat postava, se kterou se dokážete nějak identifikovat, jejíž vlastnosti, schopnosti, pohled na svět nebo jejíž životní hodnoty máte nebo byste chtěl mí. Tato postava nás zvláštním způsobem ovlivňuje a sledování takového filmu v nás zpravidla navozuje nějaký vnitřní stav, dělá nás lepšími nebo zkrátka takovými, jakými bychom chtěli být….

Už v jedné chytré indické knize, napsané kdysi před tisíci lety, se můžeme dočíst, že na cokoli se pevně soustředíme, vlastnosti tohoto objektu získáváme. Nad tím se můžeme pousmát nebo mávnout rukou, ale než to uděláme, zkusme si to na vlastní kůži.

Vyberte si nějakou postavu, která Vás skutečně inspiruje, která reprezentuje ty ideály, které byste chtěl u sebe vypěstovat. Může to být filmová postava, postava z večerníčku nebo zvíře, jehož vlastnosti obdivujete… (já osobně jsem fascinovaný obří mořskou želvou plující vesmírem).. zkrátka cokoli. Potom si dopřejte chvilku na aktivní imaginaci, roztočte promítačku svého vnitřního kina a studujte (ideálně se zapojením všech smyslů) Váš zvolený objekt… A učte se od něj. A alespoň na chvíli věřte, že tímto soustředěním získáváte jeho vlastnosti.

Zaznamenáváte nějakou změnu?

Jestli ano, pro ukotvení nabité zkušenosti můžete svůj zážitek trochu zanalyzovat a verbalizovat: Jak to ta postava dělá? Jak bych tu vlastnost nebo charakteristiku pojmenoval? Čím jsem navozený stav nastartoval? Jak ho udržet?…

Jestli Vás experiment zaujme a moc Vašeho Průvodce zafunguje, můžete hledat cesty, jak si žádané účinky navozovat během dne. Třeba si vytiskněte jeho/její obrázek a přilepte na monitor, dejte si fotku na plochu PC nebo telefonu, sem tam si přečtěte úryvek nebo jeho /její výrok (pokud jde o postavu z knihy) atd. Po čase se sporadické zážitky stanou běžnou realitou a vlastnost zvnitřníte natolik, že se stane Vaší přirozenou součástí.

fantasy-2995326_1920.jpg

Autor: Jan Knetl

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: