Starat se o sebe (30/18)

Jako dobře vychovanému chlapci, poté studentovi pomáhající profese a ještě k tomu aspirantovi věd duchovních mi vždy přišel jako zcela přirozený předpoklad, že je správné být tu pro druhé, že kdo upozadí své potřeby, ten jde správnou cestou atd. Vždyť po egoistovi, který myslí jen na sebe, jen potopa, že.

Až můj supervizor a výcvikový „guru“ otřásl samozřejmostí mého konceptu, když na svých kurzech a výcvicích razí jediné pravidlo: starejte se o sebe! Ne ve smyslu „nestrkej věc do cizích věcí“, ale v duchu: „do problému nebo jakéhokoli diskomfortu se dostáváme tam, kde jsme se nedokázali o sebe dobře postarat“. Inu byl jsem donucen ze svého předpokladu udělat pouhou hypotézu a na vlastní kůži zaexperimentovat z možná na první pohled egoistickým postojem.

A děly se věci… Věci se začaly dávat v každé konkrétní situaci tak nějak do pořádku, elegantně, bez střetů nebo třenic, skládaly se k mé spokojenosti. Snad tam hraje roli navracení zodpovědnosti do vlastních rukou, snad umění vyjednávat, kompetence věci vyjasňovat, uvědomění si vlastních potřeb nebo zachování si odstupu a nekonání pod talkem okolností…

Ať tak či tak, zkuste si tento týden – především v situacích, které jsou pro vás obtížnější, nepříjemné, kde jste si nejistí – dát za úkol ze všeho nejdříve se postarat o sebe. Tj. uvědomte si, co právě potřebujete, zajistěte si pro sebe, co si zajistit můžete, aby vám bylo co nejlépe (co to situace dovolí). A teprve potom, až budete stát jistýma nohama na pevné zemi, svou pozornost od sebe obraťte na okolí, nechte se bezpečně vtáhnou do vřavy dané situace a jednejte, jak uznáte za vhodné. Ale ne dříve.

Třeba zaznamenáte změnu v kvalitě prožívání situace nebo změnu v jejím vyústění. Anebo obojí…

baby-1181335_1920.jpg

Autor: Jan Knetl

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: