Dovolené uvolnění (29/18)

Dnes vyjděme z jedné moudré koučovací poučky, která jde sice trošku jinudy, než máme dnes namířeno my, ale principiálně nám skvěle poslouží. Poučka říká, že při práci na sebevědomém a uvolněném vystupování na veřejnosti není úplně nejefektivnější zaměřovat se na vnější chování, tj. posilovat kompetence dobrého řečníka. Abyste působil přesvědčivým dojmem, je mnohem přirozenější a méně pracnější hledět si svého, tj. hledět si toho, aby mi „v tom“ zkrátka bylo dobře. Znamená to starat se o svůj vnitřní stav, vnitřní rozpoložení, ne o svět vnější, včetně mého chování.

Tento směr uvažování si půjčíme, když si budeme na tento týden zadávat věřím velmi příjemný úkol. Vyberte si jakýkoli den v týdnu (a to ideálně takový středně náročný) a mějte jediný záměr: sledovat své tělo jakožto velmi citlivý a spolehlivý indikátor toho, jak Vám je, a dělejte vše proto, aby Vám bylo dobře, abyste se cítili neustále a pořád uvolnění. Vaše tvář aby vyzařovala spokojenost, necítili jste napětí tam, kde ho běžně pociťujete (někdo v břiše, někdo za krkem, někdo v čelistech…). Hledejte skutečně – a to velmi nápaditě a kreativně – všechny cesty, které Vám tento příjemný, přesto možná obtížný úkol dovolí. Hledejte pečlivě: pouštějte si hudbu, pijte svůj oblíbený čaj, dopřejte si k své odpolední kávě zákusek, zpívejte si pod vousy, hrajte na akordeon (jestli máte natolik benevolentního šéfa), buďte výstřední, vtipkujte s kolegy, co chvíli buďte vyklonění z okna kanceláře a zhluboka dýchejte, cvičte, posilujte… A vše, co se bude zdát, že funguje, si přidejte na svůj seznam drobných relaxačních radostí. Seznam dál testujte a zavádějte své favority do svých všedních dnů.

Dopřejte si uvolněný život… Třeba bude zajímavé zjistit, že míra našeho napětí nikterak nesouvisí s naším výkonem.

Učte se na sobě o sobě! Naučte se, jakým způsobem dokážete relaxovat, co vám dělá dobře. Jak hluboko se dokážete uvolnit (resp. si dovolíte se uvolnit)? A jak tuto uvolněnost dokážete přenést do pracovního výkonu?

 

sloth-1879999_1920.jpg

Autor: Jan Knetl

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: