Umění škrtat (28/18)

Umění škrtat

Zaslechl jsem před časem rozhovor v rádiu s jedním spisovatelem. Zmínil velmi zajímavý moment ve své tvorbě: okamžik, kdy je třeba pracně napsaný text nemilosrdně promazat. Pro autora je to vždy perná chvilka.

Hraji si s představou, že to může být přesně ta vzácná chvíle, kdy se rozhoduje, zda vznikne něco hodnotného, unikátního, geniálního… nebo věc průměrná, která třeba neurazí (v lepším případě), ale ani nenadchne. Třeba jde o důležitější okamžik než samotné políbení múzou…

Stejné téma mě napadá, když poslouchám v autě rádio. S manželkou si vždycky říkáme: takhle písnička vůbec nemusela vniknout a na světě by všem bylo líp. Úplně z takové tvorby čiší ta tíha: dalo to takovou práci a ještě se to nepovedlo! Autor pravděpodobně neměl srdce a kritickou ruku při očišťování od balastu a vyslal věc do světa předčasně…

Stejně i v životě člověka je možná výsostným uměním toto „mazání“. Třeba se právě touto dovedností život stává uměním a člověk umělcem. Znamenalo by to nevěnovat se přehršli věcí, nedělat je na půl plynu, nedělat věci, které nás netěší nebo nikomu nepřináší užitek. Znamená to udělat si v životě přísný audit, revizi.

Stejně jako si děláte jednou za čas probírku v šatníku: Vyházejte všechny hadry, které nedostanou minimálně čtyři hvězdičky z pěti. Nechte si tam skutečně jen kousky, které Vás nejvíce charakterizují, které Vám padnou a jsou pohodlné, které Vám sluší a které Vám přinášejí potěšení. Můžete samozřejmě doplnit i model nový, když máte pocit, že Vám ve skříni ještě něco chybí… Ale za každý nový tři staré pryč!

Možná to bude nelehký úkol, možná úlevný, ale věřte, že každopádně objevný. Nechte si tedy tento týden podprahově v mysli znít příslovečné: „méně je více…“.

 

empty-3172598_1920

Autor: Jan Knetl

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: